Mit mos a légmosó?

Dátum: ápr 6, 2017
Mit mos a légmosó?

A légmosó, ahogy a neve is ígéri, valóban a levegőt mossa. De hogyan is történik mindez és miért van rá szükség? A légmosó két, a levegőminőséggel kapcsolatos szolgáltatást nyújt egyszerre, amelyre a felső légúti betegségekben szenvedőknek a gyógyuláshoz illetve az életminőség javításához, az egészséges embereknek pedig a megelőzés érdekében és a kellemes közérzet biztosításához van szükség.

A légmosó egy olyan innovatív légszűrő- és párásító szerkezet, amelyben több tárcsa van elhelyezve, úgy hogy a tengelye párhuzamos a talajjal. A forgó tárcsák alsó pereme egy víztartályba ér, ahol folyamatosan lemosódik róla a szennyeződés, továbbá víz kerül a lapátokra, ami a működés során onnan elpárolog. A berendezés a tárcsákon elhelyezkedő számos lapátján átszűri a szoba levegőjét, viszont a lapáton való áthaladás közben ez a levegő nem csak megtisztul, de párával is telítődik.

Miért jobb ez, mint egy párologtató vagy egy légszűrő?

Egyrészt azért, mert a légmosó két készülék egyben. A két funkciót – levegőszűrés és párásítás – úgy fonták össze, hogy a két folyamat összefügg és így optimálisabb erőforrás-kihasználás mellett hatékonyabb is a működés. A levegőszűrés a készülék belsejében elhelyezkedő tárcsákon át történik, ugyanabban a lépésben ahol a párásítás is.

A légszűrő a beszívott levegőből kiszűri a port, állati szőrt, hajat, atkaürüléket és minden olyan szemcsés szennyeződést, amely felső légúti panaszokat okozhat. A lapátokon fennakadó szennyeződés azonnal lemosásra kerül a víztartályban, így nincs szükség a szűrőegység cseréjére hosszabb használat után sem.

A párásítás mértéke automatikusan beáll (bár a modernebb készülékek mérik és digitális kijelzőn jelzik is azt), hiszen a nedves tárcsákon átáramló levegő bekerülési páratartalma a működés során egyre magasabb lesz, így egyre kevesebb nedvességet tud felvenni, illetve elpárologtatni. Előfordulhat, hogy a tárcsákról való párologtatás során vízkő marad vissza a lapátokon, mivel az anyagba ez nem tud beivódni, vízzel a felületről könnyen lemosható (vagy ecettel leoldható).

Milyen problémákra jelent egyértelmű megoldást a légmosó? Ha vastag sűrű és hosszú szálú szőnyegeink vannak, esetleg padlószőnyeg borítja a szobák padlóját. Ilyen helyiségekben sajnos a házipor aránya igen nagy, hiszen a szálak között megül a szennyeződés, elbújnak a házipor-atkák. Padlófűtés kifejezetten olyan fűtésfajta, amely a padló felől felfelé szálló levegő révén folyamatosan keringeti a port a lakásban. Ebben az esetben a komfortérzeten igen sokat tud emelni, ha a szállópor-mennyiség nagy része kivonásra kerül a levegőből.

Különlegességek a légmosók piacán

A légmosók egyes típusait elektrosztatikus rendszerrel szerelték fel. Ez azt jelenti, hogy a levegőszűrő lapátok elektrosztatikus töltést kapnak, aminek következtében még nagyobb hatékonysággal vonzzák be a levegőt szennyező szemcséket. Némelyik légmosó modell tartályában ezüst elektródát helyeznek el, amely a víz fertőtlenítéséről gondoskodik. Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy ha hosszabb idő alatt fogy el a levegő a tartályból, akkor se poshadjon meg vagy szaporodjanak el benne a mikrobák.

Nagyon ügyeljünk a kiválasztás során abban az esetben, ha a készülékben nem vagy nem csak csapvizet szeretnénk párologtatni. Sokan babák vagy kisgyermekek felső légúti panaszainak kezelése céljából Salvus vizet vagy más, magas ásványianyag-tartalmú vizet párologtatnának, mások örülnének, ha kedvenc illóolajukat is párologtatná a készülék. Mindkettőre van mód, de nem minden készüléktípusnál, vagyis érdemes minden esetben rákérdezni a vásárlás előtt.

Válasz