Amikor pici baba születik az ifjú szülők egy sor kérdéssel szembesülnek. Milyen hőfok kellemes a babának? Milyen fekvésű szobája legyen? Mennyire legyen világos? Mekkora legyen a páratartalom? Milyen módszerekkel párásítsunk vagy párátlanítsunk? Ezekre a kérdésekre próbálunk most válaszolni.

Milyen legyen a gyerekszoba klímája?

Az ideális gyermekszoba világos, de nem túlzottan napos, hogy a nyári melegben ne váljon katlanná. A közvetlen napfény ugyanakkor nagyon fontos, nem csak azért, hogy természetes fényt biztosítson a baba és a kisgyermek mindennapjaihoz, hanem azért is, hogy érvényesülhessen az UV-sugarak fertőtlenítő hatása. Ugyanakkor érdemes egyúttal arról is gondoskodni, hogy a szoba könnyen, gyorsan és nagy hatékonysággal elsötétíthető is legyen.

Sokan azt hiszik, hogy a gyerekszobában meleget kell biztosítani, pedig ez nem így van. A gyerekszoba ideális hőfoka csecsemők számára nappal 22, éjjel 20 fok, kisgyermekek esetén ennél lehet még néhány fokkal alacsonyabb, 21 fok nappal és 18 éjszaka.

Páratartalom a gyerekszobában

A kisgyermek fejlődő szervezete szinte minden területen érzékenyebb a felnőtt emberénél. Alacsony páratartalom mellett a csecsemők és kisgyermekek nyálkahártyái kiszáradnak, de szélsőséges vagy hosszabban fennálló esetekben a szem és a bőr is megszenvedheti a levegőben található nedvesség hiányát. A száraz nyálkahártya sérülékennyé válik, kevésbé képes ellátni védelmi szerepét. Az alacsony páratartalom a megfelelőkészülékekkel emelhető. Nem érdemes a gyerekszobában való teregetéssel próbálkozni vagy éppen a radiátorral vizet tenni, mert ezek a módszerek nem biztosítják, hogy az elpárolgó nedvesség megfelelően keveredjen a szoba levegőjével és egyenletesen emelkedjen a páratartalom.

Túl magas vagy nem egyenletesen eloszló páratartalom esetén esélyt adunk a penészedésnek, ami nagyon komoly kockázatokkal járhat. A penészgombák az emberi szervezetbe is képesek bejutni, fertőzéseket okozva, de irritálhatják a nyálkahártyát, allergia-szerűtüneteket okozva. A magas nedvességtartalom szintén nem kedvez a nyálkahártyának, felborítja annak élettani folyamatait. A magas páratartalom manapság innovatív készülékekkel hatékonyan csökkenthető.

Abszolút és relatív páratartalom

Mielőtt megnéznénk, hogy milyen az optimális páratartalom az ember számára, érdemes kitérnünk arra is, hogy mit jelentenek a bekezdés címében említett kifejezések. Az abszolút páratartalom megmutatja, hogy a levegő egy adott térfogatában hány gramm nedvesség található. A relatív páratartalom pedig azt jelzi számunkra, hogy az adott hőmérsékletű levegő, a vízmegtartási képességéhez mérten mennyi nedvességet tartalmaz.

Hogyan biztosítsuk a gyermekszobában az optimális páratartalmat?

Az optimális relatív páratartalom felnőttek számára 40-50% százalék, a picik igénye ennél kissé magasabb: 60-65%. A páratartalom ellenőrzését a boltokban kapható higrométerrel élvezhetjük el, de könnyebb a dolgunk, ha olyan párásító vagy páramentesítő készüléket vásárolunk, amely automatikusan képes tartani a beállított határértékeket.

Ha a levegő páratartalma alacsony érdemes párásító készülékekkel hozzájárulni, hogy az optimális sávba emeljük az értéket. Ha pedig túl magas, páramentesítő készülékek segítségével érdemes felvennünk a harcot a levegő túlzott nedvességtartalmával.

Ezek közül a készülékek közül találhatunk olyanokat, amelyek kifejezetten gyerekszobába készültek (pl. ultrahangos párásítók). Nagyon fontos lehet a tisztán tarthatóság, fertőtleníthetőség, a csendes de megbízható működés, valamint az, hogy ne fújják, hanem lágyan áramoltassák a levegőt. Bizonyos párásítási módszerek hűthetik illetve melegíthetik a szobát, ezt a technológiák kiválasztásánál, illetve a fűtés/hűtés beállításánál mindenképpen érdemes figyelembe venni.