Milyen gyakorisággal érdemes megoldani a klímatisztítás feladatát? Milyen körülmények befolyásolhatják egyáltalán a klíma tisztítását? Illetve hogyan érdemes megoldani magát a takarítást?

Ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk kiemelten a bejegyzés keretei között. Remélhetőleg ezzel is segíteni tudunk valamelyest a klíma minél hatékonyabb és körültekintőbb tisztán tartásában.

Miért van szükség egyáltalán a klíma tisztítására?

Leginkább azért, mert a klíma belsejében akaratlanul is letapadhat a kosz, a por a különféle szennyeződésekkel együtt. Márpedig ez több szempontból is nemkívánatos jelenségnek számít. Egyrészt a klíma hatékonyságát negatívan befolyásolja, ha a benne áramló levegő útját eltorlaszolja a kosz.

Sőt, ha a szennyeződés komolyabb mértékű, akkor nemcsak a klíma hatékony működésének szabhat gátat, hanem szélsőséges esetben még a készülék folyamatos működését is veszélyezteti. Nem beszélve arról, hogy a koszosan hagyott klíma rendszerint több áramot fogyaszt, emellett pedig felső légúti megbetegedéseket is okozhat.

Hogyan érdemes leginkább kivitelezni a klíma tisztítását?

Leginkább profi szakember segítségével. Vagyis nem feltétlenül éri meg egyénileg, otthon használatos módszerekkel nekiállni a klíma tisztítására irányuló műveletnek. Merthogy jó eséllyel látszatmunkát tudunk csak végezni, és a készülék igazából nem fog megtisztulni.

Nem beszélve annak a veszélyeiről, hogy adott esetben még akár kárt is tehetünk a klímaberendezés fizikai állapotában. Ezeket a negatív eshetőségeket semmiképp nem javasolt megkockáztatni, elvégre sokkal jobban járunk egy profi klímatisztító kihívásával.

Milyen tényezők befolyásolhatják a klíma tisztításának az esedékességét?

Meglehetősen sokféle tényező és körülmény játszhat közre abban, hogy a klímatisztítás mikor válik éppenséggel esedékessé. Pusztán a háztartási klíma berendezéseknél maradva nem mindegy maga a lokáció vagy akár az emelet száma sem.

Ha a környéken építkezés zajlik, a lakásban dohányoznak, házi állatok is jelen vannak, illetve viszonylag gyakori a főzés, az mind a klíma szennyeződését előidéző tényezőként értelmezhető. Nyilván minél intenzívebbek és gyakoribbak ezek a külső körülmények, annál hamarabb válhat indokolttá a klíma tisztítása.

Fontos még megemlíteni befolyásoló körülményként az autós forgalmat is. Minél erőteljesebb a forgalom a környéken, annál több lehet a klímaberendezésbe jutó kipufogógázból, ami ismét a szennyeződést idézheti elő.

Mik az alapvető irányelvek és javaslatok, ha a klímatisztítás gyakorisága a kérdés?

Ahogy azt fentebb is írtuk már, nehéz általános javaslatot adni a „milyen gyakran tisztítsuk a klímát” kérdésre. Ha a felsorolt körülmények viszonylag nagy arányban és komoly intenzitással vannak jelen, akkor célszerű évente legalább egyszer megcsináltatni a tisztítást.

Ellenkező esetben akár a kétévente beiktatott klímatisztítás is elegendőnek bizonyulhat. Arra viszont mindenképp érdemes odafigyelni, hogy ne a nyári időszakban akarjuk ezt megoldani. Mivel a meleg évszak a legtöbb klímaszerelő számára csúcsidőszak, ezért szinte képtelenség ilyenkor ráérő szakembert találni.

Sokkal célravezetőbb évközben megoldani ezt a feladatot, amikor a legtöbben még csak nem is feltétlenül gondolnak a klíma használatára, nemhogy a tisztítására.