A pillangószelep egy olyan, viszonylag egyszerű műszaki konstrukció, amely a nyitás és a zárás funkcióját képes ellátni. Ez a szerelvény alkalmas arra, hogy zárt helyzetben a tányérja segítségével blokkolja akár a víz, akár a levegő áramlását, nyitott helyzetben viszont lehetővé teszi azt.

Alkalmazásának népszerűségét egyszerű működési mechanizmusának köszönheti, illetve annak, hogy viszonylag gyors nyitást és zárást tesz lehetővé, így az üzemeltetést teszi könnyebbé. Felhasználását tekintve igen sok lehetőség rejlik benne, így a légtechnikától az autóiparig rengeteg helyen alkalmazzák.

A pillangószelep alkalmazása a gyakorlatban

A pillangószelep vagy más néven fojtószelep feladata legtöbb esetben a levegő mennyiségének szabályozása. Például előszeretettel alkalmazzák az autók motorjába beáramló levegő szabályozására. Nem is gondolnánk, de a mindennapos autózás során mindannyian használjuk ezt a szerkezetet. Ugyanis a gázpedál megnyomásával nyitjuk azt, és ezáltal levegőt engedünk a motorba. Ez egy tökéletesen koordinált nyitást és zárást tesz lehetővé, amivel a hajtómű működtetése során a levegő-üzemanyag aránya állandó szinten tartható.

Ezt a technológiát alkalmazzák például a szellőztető rendszerek kialakításánál is. Így találkozhatunk ezzel a szerelvénnyel az egyszerű háztartási ventilátorok kialakítása során is. Ezeket a szerkezeteket alkalmazhatjuk a kis és közepes méretű helyiségekben, például a wc vagy a fürdőszoba átszellőztetésére. A pillangószelep segítségével egyszerűen irányíthatjuk a levegő áramlását. És ebben az esetben is a nyitás és zárás funkcióját tölti be.

A megfelelő minőségű beltéri levegő fontossága

Sok épület esetében találkozunk azzal a problémával, legyen az akár lakossági vagy ipari felhasználású, hogy nehéz megoldani helyiségek átszellőztetését. Előfordulhat, hogy nincs lehetőség arra, hogy ablakot alakítsunk ki vagy megfelelő időközönként szellőztessünk. Ilyenkor lehet jó megoldás, például az ablak nélküli helyiségekben, hogyha megfelelő teljesítményű ventilátorokat alkalmazunk.

Ezekkel a szerkezetekkel egyszerűen oldhatjuk meg a légcsere problémáját. Segítségükkel pedig kialakíthatjuk a megfelelő levegőminőséget a beltérben. A pillangószeleppel ellátott szerkezetek esetében egyszerűen megoldott a levegő áramoltatására alkalmas csövek nyitása és zárása. Ráadásul úgy kivitelezhetjük a szellőztetést, hogy a nyári időszakban nem engedjük be a meleget, télen pedig nem engedjük ki azt a fűtött helyiségekből.

A ventilátorok használatának fontos szerepe lehet a megfelelő páratartalom kialakításában

Ma már nem kérdés, hogy az egészségünk megóvása szempontjából nagyon fontos a jó minőségű beltéri levegő. Ez pedig összefüggésben van az ideális páratartalom meghatározásával. Számos egészségügyi problémát okozhat az, hogyha az otthonunkban vagy a munkahelyünkön túl sok nedvességet tartalmaz a levegő. Hiszen ez kedvező körülményeket teremt a különböző kórokozóknak és azok szaporodásának.

A háztartások többsége küzd a penészgomba okozta problémákkal. Munkatársaink készséggel segítenek megtalálni a megoldást, ha te is hasonló nehézséggel szembesültél. Az egyik legfőbb ok, általában a túlzottan magas páratartalmú levegő. Annak érdekében, hogy elkerüljük ezeket az állapotokat, érdemes optimális keretek között tartani a páratartalmat, akár egy párátlanító készülék segítségével.