Az építőiparban zajló fejlesztéseknek köszönhetően, a mai nyílászárók, valamint a hőszigetelések is sokat fejlődtek. Ezek már sokkal jobb hatásfokkal zárnak, mint az elődeik, azonban így a levegő is egyre nehezebben jut be a lakótérbe. Továbbá az is problémát jelent, hogy az állott beltéri levegő pedig nem tud távozni onnan. Az energiatakarékos szellőzés így egyre fontosabbá válik, azonban az sem mindegy, hogy ezt a megfelelő módon tudjuk-e megvalósítani.

Mi a szellőztetés jelentősége?

Ahhoz, hogy egy egészséges belső környezetet teremtsünk meg otthonunkban, nagyon fontos az, hogy az elhasználódott beltéri levegő kikerüljön a helyiségből, illetve frisset juttassunk a helyére. Hosszú távon akár betegségeket is okozhat az, hogyha nem megfelelő a lakótér szellőztetése. Ezért mondhatjuk azt is, hogy nemcsak az egészség megőrzésében, hanem annak visszanyerésében, valamint az életminőség javításában is fontos szerep jut neki. Az erre alkalmas szenzorok segítségével könnyen meghatározható az aktuális állapot.

Megfelelő szellőztetéssel érhetjük el többek között azt is, hogy optimális legyen a beltéri levegő relatív páratartalma. Ennek az a jelentősége, hogy megelőzhetjük vele a penész kialakulását, ezáltal pedig a súlyosabb légúti megbetegedéseket is. Amikor lakásunkat szellőztetjük, a friss levegő beáramlását biztosítjuk, ennek pedig olyan élettani hatásai vannak, mint az, hogy kevésbé leszünk fáradékonyak, illetve jobban tudunk pihenni. Koncentrációs képességünk változásait is megfigyelhetjük, mert összefüggésben van azzal, hogy milyen minőségű levegőt lélegzünk be.

Energiahatékony épületek, romló beltéri levegő?

Az újonnan létrehozott épületeknél ma már nagyon fontos szempont az energiahatékonyság. És ebből a perspektívából nézve, szinte tökéleteset hozott létre az építőipar. Azonban a légmentesen zárt épületeknél már nem elegendő, hogyha néhányszor ablakot nyitunk. Egy ilyen otthon szellőztetése már nem kivitelezhető ezzel a módszerrel. 

Ahhoz, hogy megfelelő minőségű levegőt tudjunk biztosítani, érdemes meggondolni a gépi szellőztetés lehetőségét. Hiszen ennek segítségével, adott paramétereknek megfelelő beltéri levegőminőséget állíthatunk elő.

Az energiatakarékos szellőztetés megvalósításához sokban hozzájárul az úgynevezett hővisszanyerős szellőztetés. Ami a hőszigetelésben előny, az a levegő minősége szempontjából hátrány lehet. A régebbi elavult nyílászárók a friss levegővel való ellátás szempontjából optimálisnak voltak tekinthetőek, ugyanakkor energetikailag nem felelnek meg a mai kor követelményeinek. A hővisszanyerős rendszerek azonban új megoldást kínálnak a problémára.

Az energiatakarékos szellőzés épületgépészeti megoldást kíván

Az új építésű családi házak és lakások már hővisszanyerős szellőztető készülékekkel kerülnek kiépítésre. Az új szabályozás megköveteli ezeknek a használatát, de érdemes erre nem kényszerként tekintenünk, hanem úgy, mint egy ideális opcióra. Amivel megvalósíthatjuk az energiatakarékos szellőztetést, miközben fűtésszámlánkat optimális szinten tartjuk.

Emellett alkalmazhatjuk a természetes lakásszellőztetést is, azonban érdemes ennek hátulütőivel tisztában lennünk. Néhány perc alatt, amíg megtörténik a levegőcsere, jobb értékeket tapasztalhatunk, ugyanakkor rövid időn belül a belső levegő minősége visszaáll a szellőztetés előtti szintre. Télen nem szívesen nyitunk ablakot, mert ilyenkor a meleg levegő helyére hideg kerül, ezzel pedig csak növeljük a rezsivel kapcsolatos költségeinket.

Kérd munkatársaink segítségét, és valósítsd meg otthonodban az optimális levegő minőséget és az energiatakarékos szellőztetést!