Mivel sok időt töltünk otthonainkban, egyre több figyelmet szentelünk annak, hogy minél tisztább környezetben éljünk, és pontosan ebben kap fontos szerepet a HEPA szűrő. A modern otthonokban már tökéletesen szigetelő falakkal és nyílászárókkal találkozunk, amik sokban hozzájárulnak ahhoz, hogy kevesebb zaj és por kerüljön be az otthon levegőjébe. 

Ugyanakkor a légcsere kisebb mértékben történik meg, így otthonunkban összegyűlhet az elhasznált levegő. Fontos tudni, hogy a nem megfelelő levegőminőség egészségügyi gondokat is okozhat, hiszen számos olyan anyag van benne, amely akár allergiát is kiválthat.

Szerezz be egy légtisztító berendezést, és varázsold tisztává otthonod levegőjét!

Egyre többen döntenek úgy hogy a por, a pollenek és az atka, valamint az állatszőrrel járó kellemetlenségek ellen egy légtisztító berendezés segítségével veszik fel a harcot. Amennyiben te is eljutottál addig, hogy készüléket próbálsz választani, némi fejtörést okozhat, hogy pontosan milyen modell mellett érdemes döntened.

A termékleírások sok segítséget adhatnak, ezekből például kiderül az is, hogy egy készülék szűrő nélküli, vagy el van látva HEPA szűrővel. Azonban ahhoz, hogy megfelelő döntést tudj hozni, tisztában kell lenned azzal, hogy ezek a típusú szűrők pontosan mit tudnak hozzáadni a berendezés pozitívumaihoz.

Hogyan lehetünk biztosak abban, hogy megfelelő minőséget kapunk? 

A HEPA minősítésű szűrők háromféle módszer segítségével távolítják el a szennyeződéseket a levegőből. Ezenfelül meg kell felelniük egy szabványnak, miszerint 10000 db, mikron nagyságú részecskéből mindössze hármat engedhetnek tovább.

Szabványtól függően a gyártók többféleképpen is feltüntethetik ezt a kifejezést a légtisztító termékeken. Létezik olyan, melyen csak a HEPA-type filter kifejezés található, ezek alapvetően nem felelnek meg az amerikai szabványnak, hanem csak ahhoz hasonló szűrőt jelentenek a gyakorlatban! Azok a készülékek amelyek teljesítik a szigorú szabvány elvárásait, vagy Plazma True, vagy True HEPA felirattal szerepelnek.

Az európai szabvány egy kicsit megengedőbb, mert azt irányozza elő, hogy a szűrőnek a részecskék 85%-át kell eltávolítania, az amerikai szabvány 99,97%-os hatásfokához képest.

Hogyan működik a HEPA szűrő?

A légszűrő berendezéseket korábban leginkább laboratóriumokban vagy egészségügyi intézményekben használták. Azonban a kutatások kimutatták azt, hogy a nem megfelelő beltéri levegőminőség, illetve a benne való hosszú idejű tartózkodás, egészségügyi kockázatot jelent. Éppen ezért válnak egyre népszerűbbé a közösségi helyeken és az otthonokban is ezek a készülékek.

A HEPA szűrőt nem úgy kell elképzelni, mint egy nagy horgászhálót, amin a szennyeződések és a por kishalakként akadnak fenn. Hanem úgy, mint egy rendszert, ami három különböző módon használja ki a levegő áramlását.

Egyrészt a szűrőn áthaladó nagyobb részecskék közvetlenül a szűrő rostjaiba jutnak, és ott megrekednek. Ezeket nagyságuk miatt a légáramlás nem tudja tovább mozgatni. A közepes méretűek bár képesek együtt mozogni a levegővel, de idővel a szűrő rostjai ezeket is feltartóztatják. A legkisebb részecskék mozgása kiszámíthatatlan, folyamatosan egymásnak ütköznek, így az állandó irányváltoztatás miatt előbb-utóbb ezek is kiiktatásra kerülnek.

Amennyiben bizonytalan vagy, hogy milyen légtisztító berendezést és hozzá milyen szűrőt válassz, kérd munkatársaink tanácsait! Készséggel segítenek a választásban, a megfelelő készülékkel pedig sokkal egészségesebbé teheted otthonodat, valamint frissebbé annak levegőjét!