Ebben a blogbejegyzésünkben a fali és a falra szerelhető ventilátorokról lesz szó. Megnézzük, hogy mi a különbség köztük, melyik típus mire jó, mikor érdemes használni őket. Mindkét fajtának megvan a maga helye, legyen szó akár otthoni, akár ipari használatról. Lássuk hol és mikor érdemes, illetve kell az egyiket és a másikat alkalmazni!

Nem véletlen írtunk már a ventilátorokról korábban

Az álló ventilátorokról már írtunk korábban a blogbejegyzések között. Nem véletlen, hogy több írást is szentelünk ennek a témának, ugyanis nagyon remek kiegészítőkről van szó. Az ideális típus kiválasztásához azonban nem árt tudni, hogy milyen fajtákat különböztetünk meg, és ezeknek mik az előnyei és a hátrányai. Csak ezen információk birtokában lehet jó döntést hozni, hogy melyik típusra ruházzunk be, illetve egyáltalán melyikre van szükségünk.

Egy ventilátor feladata az, hogy mozgassa, szállítsa a levegőt. Egyes típusok segítségével a nagy melegben felfrissülhetünk, csökkenthetjük a hőérzetünket, míg vannak olyanok, melyek fő feladat nem ez, hanem a páramentesítés, a szagelvezetés. És persze vannak egészen speciális, fűtő ventilátorok is, melyek meleg levegővel látnak el minket.

A falra szerelhető ventilátorról röviden

Érdemes megnézni a ventilátor kínálatunkat, melyből most két altípussal fogunk foglalkozni. Ha falra szerelhető ventilátorról beszélünk, akkor az nem ugyanaz, mint a fali változat. Ez ugyanis arra való, hogy a levegő mozgatásával csökkentse a hőérzetünket és felfrissítsen minket.

Legyen szó akár beltérről, akár kültérről, nagyszerű választás akkor, ha fix helyről szeretnénk mozgatni a levegőt. Gondoljunk csak bele, hogy milyen jó érzés a nyári melegben akár csak egy kis szellő is. Éppen ezt - vagy ennél akár még többet is - képes megadni nekünk a forróságban egy ilyen szerkezet.

A jobb hőérzet mellett az a nagy előnye még, hogy amennyiben jól megtervezett helyre tesszük, akkor nagyobb területet is le tudunk fedni vele úgy, hogy közben egyáltalán nem lesz útban. Sem maga a ventilátor, sem a kábele. Ráadásul mivel fentről érkezik az általa fújt levegő, így nem is kerül semmi a légáramlás útjába, nem úgy, mint egy földre helyezett típus esetén.

De ne menjünk el a hátrányai mellett sem! Az egyik az, hogy egy klímával szemben nem tud se meleget, se hideget produkálni, csak a levegőt mozgatja. De ez igaz a fűtő ventilátorokon kívül az összes típusra. A másik pedig az, hogy fix helyen van - hiába forog, hiába állíthatjuk a dőlésszögét, nem tudjuk egykönnyen áthelyezni a nappali egyik sarkából a másikba, sem átvinni egy másik helyiségbe. Ez mindenképp az álló és asztali ventilátorok előnye.

A fali ventilátorok

Míg az előzőleg tárgyalt típus a meleg ellen nyújt felüdülést, addig egy fali ventilátor esetén közel sem erről van szó, hiszen időjárástól függetlenül használjuk. Ezek feladata ugyanis az, hogy segítse a levegő cseréjét.

Jellemzően a párás levegő elszívására, vagy a kellemetlen szagok megszüntetésére használjuk őket. Ezek azok a falra szerelt megoldások, melyek segítik a levegő távozását házon kívülre. Jellemzően fürdőszobába, WC-be, mosókonyhába és főzőfülkébe kerülnek beépítésre.

A vezérlésük többféleképpen is történhet, de főleg fali kapcsolóval valósul meg. Egyes típusokba időzítő is van, így nem kell nekünk figyelnünk, hogy később le legyen állítva a ventilátor, ha már elvégezte a feladatát.

Segítünk, ha nem megy a választás

Mivel a típusok között is számos változat van, ezért előfordulhat, hogy nehezebb a választás, mint vártuk. Ilyenkor keress minket az elérhetőségeinken, segítünk a döntésben!